Systemy uzdatniania wody
DOZOWANIE I POMIAR

 

Dozowanie preparatów chemicznych i pomiar wody

 

Dozowanie jest to proces mający na celu poprawę parametrów wody. Dzięki tej metodzie uzdatniania zależnie od przeznaczenia wody możliwe jest uzyskanie określonych wymagań, które musi spełniać. Metoda ta służy nie tylko nadaniu określonych parametrów fizykochemicznych, ale stosowana jest również w celu dezynfekcji wody.

 

Dawkowanie preparatów odbywa się za pomocą specjalnych stacji dozujących. W ich skład wchodzą poszczególnej podzespoły: pompa dozująca, zbiornik roztworowy , przewody doprowadzające, inżektor wtryskowy, zawory stopowe, suchobieg pompy. Stosujemy pompy dozujące takich producentów jak: Grundfos, Prominent, Etatron.

 

W naszej ofercie znajdą Państwo przyrządy służące kontroli oraz pomiarowi wielkości Ph, Redox, przewodności oraz zawartości wolnego chloru. Oprócz tego urządzenia te kontrolują strumień przepływu i strumień objętości. Charakteryzują się:

 

  • Jakością wykonania na najwyższym poziomie

  • Dokładnością oraz precyzyjnością

  • Przystępną obsługą i oprogramowaniem

  • Spełniają wszelkie normy CE

 

Ph wody – skala pH to ilościowa skala mierzącą kwasowość i zasadowość roztworów wodnych związków chemicznych. Skala taka oparta jest w głównej mierze na aktywności i stężeniu jonów hydronowych w roztworach wodnych. Utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowo-zasadowego wody wpływa na prawidłowy przebieg większości procesów zachodzących w organizmie człowieka. Optymalny przedział pH waha się pomiędzy 7,35 – 7,45, niestety większość spożywanych przez nas produktów posiada poziom pH o wiele niższy niż przyjęty poziom 7 przypisany chemicznie czystej wodzie.

 

Potencjał REDOX – to międzynarodowa nazwa dla potencjału regenerująco-utleniającego płynów, także wody. Im niższy jest wskaźnik REDOX (poziom minusowy, od - 200 mV do -600, czy -900 mV) tym woda posiada więcej właściwości regenerujących. Im zaś wyższy (+ 200 mV do +400, czy też +600 mV) tym właściwości te mają bardziej charakter utleniający, a więc szkodliwy dla zdrowia człowieka. Woda o właściwościach utleniających jest niebezpieczna dla życia człowieka, ponieważ odpowiada za tworzenie się wolnych rodników, które na swojej powierzchni posiadają aktywny elektron utleniający białka, kwasy nukleinowe oraz związki budujące błonę komórkową.

 

Chlor – to pierwiastek chemiczny, który jest silnym utleniaczem oraz środkiem służącym dezynfekcji. Dlatego stosowany jest w ramach procesów uzdatniania wody, na ich końcowym etapie, gdzie w ramach reakcji gazowego chloru z wodą, tworzy się kwas chlorowy, który posiada silne właściwości dezynfekcyjne. Źle oczyszczona woda posiada natomiast związki chloroformu, który jest efektem ubocznym chlorowania wody. Chlor skutecznie zabija biologiczne patogeny czy bakterie coli. Zapobiega również rozwojowi bakterii w wodociągowych sieciach oraz gwarantuje utrzymanie właściwości sanitarnych wody.

 

Przewodnictwo – w wodzie znajdują się związki soli nieorganicznych, które dodatkowo wzbogacone są w dodatnio naładowane kationy i ujemne aniony, które po odpowiednim przyłożeniu napięcia będą przewodzić prąd. Im więcej w wodzie znajduje się aktywnych jonów tym prąd ten będzie większy, a zatem większe przewodnictwo i zarazem mniejsza rezystywność. Proces pomiaru przewodnictwa wykonywany jest w sposób automatyczny przez specjalne mierniki przewodnictwa - jako istotne dla dokładności pomiaru.

 

Warto pamiętać, że nasze urządzenia z powodów eksploatacyjnych tracą swoje właściwości, dlatego niezbędne jest ich okresowe serwisowanie.

© DROP-SERVICE 2010-2016